четвъртък, 30 август 2012 г.

Ето няколко линка за повече информация относно „Караач теке„

- линк към интервю с проф.Попконстантинов относно манастирския скрипторий...и още, и още (има даже неща,за които не ми остана време да говоря в предишните публикации)
- още една статия за „Караач теке“, само че този път от в.„Труд“
- едно кратко клипче за „Караач теке“- по-дълго не можах да намеря.
От bnt са правили филм на тази тема през 2008 г., но него не успях да го открия никъде из виртуалното пространство. Дано някой любознателен посетител на този блог има повече късмет от мен. :)
Източници на снимките :
Повечето са от личен архив, без:
1. фиг.2 (снимката на братя Шкорпил) от първата по хронологичен ред публикация. Източник - проект „Братя Шкорпил - познати и непознати“, http://www.sim-on.org/aladja_pro.htm. Там се разказва подробно за живота на двамата основатели на българската археология,тяхното семейство,откритията им и какво ли още не. Доста полезна информация има на тази страничка.
2.печатът на княз Борис-Михаил от статията,написана от самите братя Шкорпил на адрес http://www.varna-bg.com/museums/archaeology/reference_library/boris1.htm
3.скриптория в първата публикация, озаглавен като фиг.3 - http://www.vidsfeed.com/search/Караач теке/

Уникалния княжески манастир в местността „Караач теке“ край Варна 3

Ето че стигнахме и манастирската църква.Тя е малка,едноабсидна и триконхална. Нека си разясним тези странно звучащи термини.Абсидата е полукръглата извивка на външната стена на църква.В нея се помещава олтарното пространство. Предлагам ви един лесен експеримент,който всеки може да изпълни. Когато влизате в някоя църква, опитайте се да запомните от коя страна се намират иконите 1.Щом излезете навън, проследете външната стена от страната на иконите.Бас държа,че ще забележите,че тя съвсем не е права,както всички други стени,а е извита в полукръг или образува многоъгълник. И ще има 1 или 3 подобни „извивки“ в зависимост от големината на храма. Е, именно това са абсидите.В пространството,което те ограждат- олтара- се извършва най-тайната част от службата, достъпна само за духовни лица- освещаването на хляба и виното за причастие.
Но да се върнем на нашата малка църквичка.Виждате ли добре запазеният полукръгъл зид на снимката?Това не е абсида. Олтарът на коя да е църква(а съответно и абсидата,която го огражда отвън)гледа винаги на изток.А тази ниша е обърната на север(можете да го проверите с компас,ако искате).Е,какво е тя тогава?Това,мили деца,е певник- ниша в северната или южната стена на манастирските църкви,където монасите се събирали да пеят по празнични литургии.Абсидата пък се намира вдясно от зида на конхата 2 и почти нищо не е останало от нея.
На изток от абсидата(гледайте право напред)се забелязват няколко малки саркофага. Съдейки по близостта им с най-святото място в християнския храм(олтара) там очевидно са били погребани важни личности- сигурно монаси или хора,приближени на ктитора 3. Любопитното е,че повечето от саркофазите са празни.В един от тях обаче през 1921г. Карел Шкорпил открил скелет на мъж.Той веднага решил,че е попаднал на гроба на Борис ӏ и вместо сувенир си взел черепа му,при което останалите кости се разпаднали на прах - толкова крехки били(все пак са престояли повече от едно хилядолетие в земята). А черепът останал у Шкорпилови като семейна реликва и се предавал от поколение на поколение. Преди няколко години внучката на Карел Шкорпил, Мария Хермова го дари на Варненския археологически музей. Тогава тя предизвика сензация в медиите, повтаряйки твърдото убеждение на дядо си, че това е главата на княз Борис. Твърдението й обаче е недоказуемо,тъй като никой засега не разполага с ДНК-то на българския владетел 4 .