На север, край н. Св.Яни (това е крайбрежната ивица под резиденция „Евсиновград“) пък се издигало пристанището Кастрици, където са спирали италианските търговци. По онова време те кръстосвали цялото Средиземноморие с леките си кораби, предшественици на каравелите, и обменяли стоки с всички владетели и градове по пътя си. Именно те въвели в затворения средновековен свят банкирането и кредитирането, с което поставили основите на съвременната пазарна икономика. Самата дума „банка“ произлиза от ит. „banco“ - „маса“ - на маси в дюкяните им се извършвала обмяната на пари. Това ще да са били средновековните change бюра. :)
Канторите на преприемчивите венецианци или генуезци се намирали в отделни квартали в повечето големи градове. В Търново например съществувал т.нар. „Фрънски град“, който се явявал нещо като център на икономическия живот там.Макар че би било пресилено да се твърди, че Кастрици е бил варненският аналог на „Фрънски град“, то поне от находките (които включват 6 монетни съкровища покрай всичко останало) съдим, че търговията е процъфтявала. В нея главната роля играели, разбира се, венецианци и генуезци. За по-любознателните, ето линкове с повече информация :
- за една наистина интригуваща находка, на която археолозите попадат, докато проучват останките на крепостта Кастрици
- още информация за крепостта, придружена с едно клипче, което ще ви даде обща представа за досегашното състояние на разкопките (а също така ще ви запознае и с една особено патетична част от прочутата опера на Карл Орф „Кармина Бурана - впрочем по средновековни мотиви :)